19 Ağustos 2011 Cuma

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE

Son 1.5 ayda 41 can verdik...

09 Temmuz:
PKK, Diyarbakır ile Lice'de özel araçları ile seyahat eden Lice’deki 2’nci Mekanize Tugay Komutanlığı’nda görevli 1 astsubay başçavuş, 1 uzman çavuş ve Bingöl’ün Genç İlçesi’nde görevli 1 sağlık teknisyenini kaçırdı.

15 Temmuz
-Kaçırılan 2 asker ve 1 sağlık görevlisinin kurtarılması için başlatılan operasyonda, Silvan İlçesi’nin Dolapdere ve Kulp İlçesi’nin Küplü köyleri arasında Silvan Komando Taburu timleri pusuya düşürüldü, 13 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı.

-Siirt'te polis devriye görevi yapan polis otosuna düzenlenen silahlı saldırıda bir polis memuru şehit oldu.

23 Temmuz
-Mardin'in Ömerli ilçesine bağlı İkipınar Köyü'nde görev yaptıkları jandarma karakoluna dönen askerlere PKK'lı teröristlerin düzenlediği saldırıda 1 teğmen
2 astsubay ile 1 uzman çavuş şehit oldu.

26 Temmuz
-Diyarbakır'ın Kayapınar İlçesi'nde sanayi sitesindeki Yunus Polis Amirliği’ne el bombalarıyla yapılan saldırıda 5 polis yaralandı.

-Diyarbakır'ın Hani ilçesinin Gömeç köyü yakınlarında teröristlerce düzenlenen saldırıda 4'ü asker 7 kişi yaralandı.

28 Temmuz
Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesinde askeri aracın geçişi sırasında mayın patladı, 1 asker şehit oldu, 4 asker yaralandı.

30 Temmuz
Hakkari'nin Şemdinli İlçesi yakınlarında yol güvenliğini sağlayan askeri time, bir grup terörist tarafından saldırı düzenlendi. Kayserili er 22 yaşındaki Mustafa Bulut şehit düştü.

1 Ağustos
Van-Başkale karayolunda, PKK üyelerini taşıyan otomobilden askere araca el bombası atılması ve uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu 3 asker şehit oldu, 4 asker de yaralandı.

7 Ağustos
-Bitlis Hizan'da roketatar ve uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda 1 polis şehit oldu, 1 polis yaralandı

-Hakkari'de teröristler, polis aracına saldırdı. Olayda kalbi duran polis memuru defalarca hayata döndürülmesine rağmen kurtarılamadı.

13 Ağustos
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi yakınlarında yol kontrolü yapan askeri birliğe teröristlerce ateş açıldı. Saldırıda 3 asker şehit oldu.

15 Ağustos
üVan’da askeri aracın geçişi sırasında PKK’lı töreristlerce yola yerleştirilen mayının patlaması sonucu 3 asker yaralandı.
-Osmaniye'de PKK terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada 1 asker şehit oldu 1 asker yaralandı.

Ve bugün bıçak kemiği deldi geçti...
Hakkari’de askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamanın ardından bölgede operasyon başlatan askeri birlik, teröristler tarafından pusuya düşürüldü. İlk bilgilere göre saldırıda 1'i binbaşı 7 asker şehit oldu.

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE...
Gun dogup gun batmada...41 can, yuregi bagri yanik 41 ana, belki hepsinin bir alyansli hayali, dudagi bukuk yuregi buruk 41 baba, 41 tabut daha can buldu al bayrakla,Al bayrağa gark olup kayan 41 yildiz ars-ı ala'da, ''Vatan sagolsun'' demek hala yuregimize su serpebiliyorsa amenna... Ama bugun yuregimize serpilen sular da artik taşmakta...

Hep manşetlerde şehit sayısı veriyoruz... Yanlış,yalan o sayılar asılsız, çünkü; Şehadete ulaşan sadece 41 can değil ki kaç tane hayali vardı onların nefesleriyle bir biten kim bilir sayabilir miyiz? Anaları ''oğlum askerden gelecek, bana bir gelin getiricek'' diye kimbilir kaç çeşit çeyiz hazırladı gelinine sayabilir miyiz? Sayamazsınız kardeşim sayamazsın... İlla bi sayı yazmanız gerekiyorsa artık bu leş sayısı olmalı benim Mehmedimi oaraya sayı ile yazamazsınız...

YÜZ VERDİKÇE ASTARINI İSTEDİLER...
Entel takımı, istikrarın ve barışın nasıl elde edileceğine ilişkin beyanlarıyla hezeyan kusuyor. “Çözüm demokraside.. Daha fazla özgürlük, daha fazla kültürel hak
Benim bağrı yanık anam yutkunarak; ''Vatan sağolsun!'' derken hangi demokrasi,hangi özgürlük teselli eder ;sevinçlerine,hayallerine bir keleş sesi ile gem vurulduktan sonra...

Doğru da, tecrübe edildi ve olmuyor belli ki. Sorun, demokratik açılımlarla, “özgürlük” ve “kültürel hak” taleplerinin karşılanmasıyla hâle yola girmiyor.

Kimlik” dendi, tanındı.. “Anadil” dendi, serbest edildi.. “Kürtçe TV” istendi, yayında.. “Kürtçe Eğitim”, çok yakında.. “Genel Af” kapıda..Onlarca defa başvurulan, pişmanlık ve eve dönüş yasalarını kıymete değer görmüyorum. Bunlar verdikçe istiyorlar..Korkarım ki verdikçe şımartıyoruz, cesaretlendiriyoruz ve baş edemez oluyoruz.
Gün gibi ortada, “Al kardeşim, belirlediğin topraklar senin olsun” cevabı verilene dek, terörden vazgeçmeyecekler...Başkaca hiçbir açılım onları mutlu etmeyecektir. Hedeflerine ulaşanadek her türlü melanetten geri kalmayacaklardır.

Artık iyice anlaşılmalı ki, her açılım, “korkuttuk”, “ürküttük”, “geri adım attırdık” esprisiyle ele alınıyor, dağdakine olduğu kadar ovadakine de moral aşılıyor. Beri tarafta ise müthiş bir çöküntüye yol açıyor, heves kırıyor, mücadele azmini sıfıra indiriyor.Karar verme zamanı geldi de geçiyor. Dilim varmıyor ama Devlet Devletliğini bilmeli artık.

Ya devlet başa ya kuzgun leşe” zamanı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder