5 Nisan 2012 Perşembe

ÇANAKKALE BİR RUHTUR...

Çanakkale bir ruhtur. Maddi gücün,maliyeti pahalı savaş aletlerinin hiçbir işe yaramadığı; birlik beraberliğin,inancın,sevginin,aşkın,hür olmanın sergilendiği kutsal bir şenliktir.18 MART 1915 denildiği zaman bir çok ulus insanının aklına ve her Türk'ün aklına gelir '' ÇANAKKALE DESTANI''... Evet Çanakkale bir savaştan ötedir adeta ki öyledir. Tarihte hangi savaşta düşman birlikleri ateşkes aralarında birbirlerine su, sigara ikram edip muhabbet etmiştir;hangi savaşta mermi yağmurunun altında canını hiçe sayarak siperinden fırlayıp yaralı düşmanını cephe gerisine alıp canına can katmıştır? İşte bu harp öyle bir harp ki mühim olan kan dökmek,can almak değil insanlığa insanlığı öğretmek.

Ölümsüz kahramanlarımız için hemen hemen hepimizin çok iyi bildiği bir söz vardır hani ''Dönmeyi hiç düşünmediler.'' Pekala siz günümüz şartlarında bırakın romanlardan okuyarak;belgesellerden izleyerek o günleri gözünüzde canlandırmayı sadece ama sadece o mistik, manevi ve meleklerin her zerrede gezindiği havayı teneffüs etmek için dönmeyi düşünür müsünüz?

Milli ve dini ruhun bütünleştiği bir siperdir Çanakkale.Aslında herşey bu ruh etrafında meydana gelmiştir.Bakınız milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY ziyaretine gelen öğrencilere şöyle diyor: ''İstiklal marşını birdaha kimse yazamaz,bende yazamam,onu yazmak için o günleri yaşamak gerekir.Alllah bu millete birdaha istiklal marşı yazdırmasın.'' Yine bu konuya ilişkin olarak 276 kiloluk top mermisini kaldırarak Çanakkale Deniz Savaşı'nın seyrini değiştiren kahramanımız Seyit Onbaşıya savaş sonrası aynı ağırlıkta bir topu kaldırması istenmiş,Seyit Onbaşı defalarca kaldırmayı denemiş ama başarılı olamamıştır.Diyeceğim o ki İstiklal Marşı'nı yazdırtanda,276 kiloluk topu bir hamlede kaldırtanda,topa tüfeğe sen kim oluyorsunda Çanakkaleyi geçiyorsun dedirtende tamamıyle bir Çanakkale ruhudur.Bu anlatmaya çalıştığım ruh size yabancı değil geçmişte kalmışta değil hala bizim damarlarımızda,bize bizden daha yakın şah damarımızda bulunmakta eğer densizin biri gelip boğazımıza sarılacak olursa o ruh yine aynı kuvveti ve hiddetiyle ''ÇANAKKALE GEÇİLMEZ'' diyecek bizlere dedirtecektir...Zaferimiz kutlu olsun...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder